En az lokum kadar bulunduğumuz topraklarımıza özel geleneksel lezzetimiz badem ezmemizdir. Badem ezmesinin lezzetinin sırrı bademin kalitesi ve rayihasındadır. Ne kadar lezzetli bir badem kullanırsanız o kadar lezzetli bir badem ezmesi elde edersiniz.

Cemilzade ailesi olarak badem ezmemizi Doğu ve Güneydoğu bölgemizde yetişen Şark bademleriyle hazırlamaktayız. Bademleri haşlayıp kabuklarını elde soyduktan sonra su, pudra şekeri, mısır nişastası ve limon tuzuyla yoğuruyoruz. Hiçbir şekilde herhangi bir katkı maddesi kullanmıyoruz. Aynı şekilde badem esansı veya piyasada “badem özü” diye tabir edilen tatlandırıcılar kullanılmamaktadır. Sadece ve sadece kullandığımız çiğ bademin kendi rayihasıdır damaklarımızı şenlendiren.

Ezmemizde badem ve şeker oranı yarı yarıyadır. Şeker oranı daha azaltıldığı takdirde ezme çok kısa sürede küflenme yapacaktır. Dolayısıyla altın oran tabir ettiğimiz bir oranda, şeker doğal bir koruyucu madde olarak etki etmektedir. Badem ezmemiz oda sıcaklığında aylarca bozulmadan durabilmektedir, ancak kurumasını engelleyebilecek katkı maddeleri de kullanmadığımızdan, ezme zamanla kurumaya başlayacaktır. Kapalı kutusunda bir ay boyunca keyifle tüketilebilir, ancak sonrasında doğal olarak daha kuru bir ezmeyle karşılaşabiliriz.

Biz Cemilzade ailesi olarak tarihimizde hiç bir zaman ürün stoklamadık, ve ürünlerimizin formüllerini raf ömrünü uzatabilecek şekilde değiştirmedik. Günlük butik üretim tarzımızla, her gün mağazalarımızda taze üretilmiş ezmelerimizi Cemilzade dostlarına sunuyoruz. Her ne kadar ürünlerimiz şekerin doğal koruyucu etkisiyle haftalarca tazeliklerini koruyabilse de, her zaman en taze ezmenin en lezzetli ezme olduğu inancıyla çalışıyoruz.

Badem ezmesinin farklı türleri Dünya’nın farklı bölgelerinde farklı şekillerde hazırlanmaktadır. Avrupa’nın farklı ülkelerinde de gelişmiş bir badem ezmesi kültürü bulunmaktadır. Badem ezmesinin Marzipan adı altında çok sevildiği Almanya’da Cemilzade lezzetlerini 4 sene boyunca Almanların beğenisine sunma imkanımız oldu. Lokumlarımızın yanı sıra badem ezmemiz ve aynı şekilde Antep Fıstık ezmemiz, hindistan cevizli ezmelerimiz de, ezme konusunda çok seçici olan Almanların damak zevkine çok uydu.

Bademin faydaları saymakla bitmez, eğer kendinizi bir tatlıyla şımartmak istiyorsanız, badem ezmesi ideal bir seçim olacaktır. Daha önce hiç hakiki badem ezmesi tatmadıysanız, kendinizi bu saf lezzetten mahrum bırakmamanızı salık veririz.

Sevgilerimizle