En sevilen ve en çok tercih edilen lokumlarımızdan biri Damla Sakızlı lokumumuzdur. Peki damla sakızı nedir? Damla sakızı Sakız Ağacının reçinesidir. Ağaç gövdesinden sıvı olarak akarken toplanır ve kurutularak doğal bir besin maddesi olarak kullanılır. Geleneksel olarak Türk ve Yunan mutfağında sıkça rastlanan bir lezzettir.

Damla Sakızlı lokumumuzu 137 yıldır esans ile değil Sakız Adası’ndan gelen saf damla sakızı ile hazırlıyoruz. Lokumda makbul olan da damla sakızıyla hazırlanandır. Esans ile hakiki damla sakızını nasıl ayırt edilebiliriz? Yapay bir katkı maddesi olan sakız esansı lokumu ağzınıza aldığınız anda damağınıza çarpacaktır, ancak hakiki Damla sakızı, yumuşacık lokumumuz diliniz üzerinde erirken yavaş yavaş damağınıza erecek, ve lokumu yuttuktan sonra ağzınızda hafif ve çok keyifli bir damla sakızı rayihası bırakacaktır.

Lezzetli bir damla sakızının sırrı, gerçek damla sakızıyla pişirilmiş olmasının yanı sıra yumuşak kıvamda olmasındadır. Doğru kıvam sadece ve sadece butik üretim tarzıyla küçük bakır kazanlarda usulüne uygun şekilde pişirilmesiyle sağlanabilir.

Sakız Adası’nın karşısındaki Çeşme bölgemiz de esasında sakız ağacı yetiştirmeye çok müsaittir. Ağaçların belli bir olgunluğa gelmesi gerektiğinden cesur girişimcileri beklemektedir. Bir gün kendi topraklarımızdan alabileceğimiz damla sakızıyla da Cemilzade dostlarını buluşturabilmeyi ümit ediyoruz.

Tüm Dünya’ya tedariğin tek bir adadan sağlanması itibariyle çok pahalı bir madde olan gerçek Damla Sakızıyla hazırlanmış lokum bulmak günümüzde kolay değildir, ancak yolunuzu düşürebilirseniz, bu müthiş lezzeti tatmaya sizleri mağazalarımıza bekleriz.

Sevgilerimizle